Перейти до основного матеріалу

Завантажте заповнені по графіку п'ятиденного робочого тижня (8 год. щодня) табелі обліку робочого часу на весь 2024 рік в форматі Excel з формулами.

Табелі складені з врахуванням дії воєнного стану!

ПДФО з авансу - запит в Міндоходів

Друкувати

Від імені видуманого приватного підприємця подала запит до Міндоходів (idd@minrd.gov.ua) щодо таких питань:

Доброго дня. Я приватний підприємець і хотів би прийняти на роботу працівницю з трьома дітьми до 18 років.
Для таких працівників, якщо вона напише заяву на застосування податкової соціальної пільги і подасть копії свідоцтв про народження дітей мені, як роботодавцю, необхідно буде застосовувати податкову соціальну пільгу (ПСП) до її заробітної плати кратно кількості дітей (573,5 * 3 = 1720,5 грн), причому гранична сума у моєму випадку теж кратна кількості дітей (1610 * 3 = 4830 грн). Планую сплачувати не малу для нашого населеного пункту заробітну плату 1800 грн.

Згідно законодавства виплачувати заробітну плату потрібно не рідше двох разів на місяць за фактично відпрацьований час. Податкова соціальна пільга до заробітної плати за першу половину місяця (авансу) не застосовується. ПДФО та ЄСВ сплачуються при кожній виплаті заробітної плати. Банки не приймають платіжні документи, якщо не перераховується одночасно ПДФО та ЄСВ

Поясніть, будь-ласка, наступні питання:

1. Чи потрібно для оподаткування ПДФО авансу від суми авансу віднімати ЄСВ? (В моєму прикладі: аванс=1800\2 = 900 грн. ЄСВ 3,6% = 32,4 грн. База оподаткування ПДФО = 900 - 32,40 = 867,6 грн? ПДФО 15% = 867,6 * 15% = 130,14 грн.)

2. Чи правомірно банк відмовить в прийнятті платіжних документів, якщо сума ПДФО із застосуванням ПСП за місяць рівна нулю? Якщо так, то чи можна вказати суму ПДФО в платіжному документі 0,01 грн?

3. Чи правомірно згідно законодавства в наступному місяці зменшувати ПДФО з авансу на суму переплати по ПДФО по даному працівнику в попередньому місяці? В моєму прикладі, в вересні 2013 року працівник (вірніше, я за працівника, як податковий агент) сплатить ПДФО з авансу 130,14 грн, ПДФО з зарплати за місяць 0,01 грн (з питання №2), разом за місяць 130,15 грн, хоча фактично мав би сплатити (1800 - 64,8 - 1720,5) * 15% = 2,21 грн, сума переплати становить 127,94 грн. Чи можу я в жовтні 2013 року при розрахунку ПДФО з авансу відняти суму переплати по даному працівнику? Якщо ні, то яким чином можливо повернути із бюджету дану суму переплати працівнику (за рік це досить знана сума виходить в розмірі майже місячної зарплати працівника)? Як відобразити дану ситуацію в 1ДФ?

4. Чи планується вносити зміни до законодавства щодо вказаної проблеми? Якщо ні, то чому.

Буду дуже вдячний за обґрунтовану відповідь на поставлені питання і сподіваюсь, що вони не будуть черговою відпискою (по даних із мережі інтернет по даних питаннях відсутні чіткі відповіді - хто як може, так і викручується).

Якщо отримаю відповідь - відпишусь.

Отримав відповідь в стилі

Отримав відповідь в стилі податкової:

Шановний платнику!

За результатами розгляду Вашого запитання повідомляємо, що в Базі знань розміщено запитання:
1. Чи потрібно при виплаті авансу одночасно нараховувати та перераховувати в бюджет податок на доходи фізичних осіб та чи необхідно для визначення бази для нарахування податку на доходи фізичних осіб зменшувати суму авансу на єдиний соціальний внесок? (номер категорії -103, підкатегорії -103.07)
Уніфікована відповідь з Бази знань:

Відповідно до ст. 24 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР «Про оплату праці» із змінами та доповненнями заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата. Згідно зі пп. 168.1.2 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року із змінами та доповненнями (далі - ПКУ) податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету. Пунктом 164.6 ст. 164 ПКУ передбачено, що під час нарахування доходів у формі заробітної плати база оподаткування визначається як нарахована заробітна плата, зменшена на суму єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, страхових внесків до Накопичувального фонду, а у випадках, передбачених законом, - обов’язкових страхових внесків до недержавного пенсійного фонду, які відповідно до закону сплачуються за рахунок заробітної плати працівника, а також на суму податкової соціальної пільги за її наявності. Враховуючи вищевикладене, при виплаті авансу податок на доходи фізичних осіб перераховується до бюджету за першу половину місяця. При цьому, алгоритм розрахунку податку на доходи фізичних осіб (із застосуванням ставок 15% та/або 17% та зі зменшенням суми нарахованої заробітної плати на суму єдиного соціального внеску та податкової соціальної пільги) не застосовується.

2. Чи потрібно ЮО застосовувати ПСП при нарахуванні ПДФО до заробітної плати у вигляді авансу згідно з нормами ПКУ? (номер категорії -103, підкатегорії -103.08.04)

Уніфікована відповідь з Бази знань:
Відповідно до п. 169.1 ст. 169 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755 - VІ із змінами і доповненнями платник податку має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного від одного роботодавця у вигляді заробітної плати (інших прирівняних до неї відповідно до законодавства виплат, компенсацій та винагород), якщо його розмір не перевищує суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 гривень (у 2012 році – 1500 грн., у 2013 році – 1610 грн.). У разі перевищення місячної заробітної плати понад встановлений розмір, питання надання податкової соціальної пільги не розглядається, незалежно від категорії платника податку, що її одержує. Таким чином, податкова соціальна пільга застосовується до всієї заробітної плати за місяць, а не до її частини, тобто авансу.
3. Яким чином податковий агент може повернути або врахувати в рахунок сплати наступних платежів суму надміру сплаченого ПДФО? (номер категорії -103, підкатегорії -103.07)
Уніфікована відповідь з Бази знань:
Умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань передбачені ст. 43 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ). Відповідно до п. 43.3 ст. 43 ПКУ обов’язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов’язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми. Згідно із п. 43.4 ст. 43 ПКУ платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов’язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку. Відповідно до п. 43.5 ст. 43 ПКУ контролюючий орган не пізніше ніж за п’ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п’яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики. Відповідно до пп. 14.1.115 п. 14.1 ст. 14 ПКУ надміру сплачені грошові зобов’язання – є суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов’язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату. Враховуючи вищевикладене, податковий агент має право повернути або врахувати в рахунок сплати наступних платежів тільки ту суму надміру сплаченого податку на доходи фізичних осіб, який був перерахований до бюджету понад суму грошових зобов’язань, граничний строк сплати якої настав на таку дату.

4. Яким чином заповнюються графи 3, 3а, 4 та 4а Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку за ф. № 1ДФ, якщо заробітна плата виплачується систематично? (номер категорії -103, підкатегорії -103.25)
Уніфікована відповідь з Бази знань:
Відповідно до п. 3 Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом ДПА України від 24.12.10 № 1020: у графі 3а «Сума нарахованого доходу» відображається (за звітний квартал) дохід, який нараховано фізичній особі відповідно до ознаки доходу згідно з довідником ознак доходів, наведеним у додатку до цього Порядку. У разі нарахування доходу його відображення у графі 3а є обов’язковим незалежно від того, виплачені такі доходи чи ні. Нарахований дохід відображається повністю, без вирахування податку на доходи фізичних осіб, суми єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, страхових внесків до Накопичувального фонду, у випадках, передбачених законом, - обов’язкових страхових внесків до недержавного пенсійного фонду, які відповідно до закону сплачуються за рахунок заробітної плати працівника, суми податкової соціальної пільги за її наявності. у графі 3 «Сума виплаченого доходу» відображається сума фактично виплаченого доходу платнику податку податковим агентом. Заробітна плата, що виплачується у встановлені терміни у наступному місяці, повинна бути відображена в податковому розрахунку за той період, у який входить попередній місяць, за який заробітну плату було нараховано. Наприклад, до податкового розрахунку за I квартал входить заробітна плата за січень, яка нарахована у січні та виплачена у лютому, за лютий (нарахована у лютому та виплачена у березні), за березень (нарахована у березні та виплачена у квітні). у графі 4а «Сума нарахованого податку» відображається сума податку, нарахованого та утриманого з доходу, нарахованого платнику податку згідно із законодавством. у графі 4 «Сума перерахованого податку» відображається фактична сума перерахованого податку до бюджету. Сума нарахованого доходу у графі 3а, сума виплаченого доходу у графі 3, сума нарахованого податку на доходи фізичних осіб у графі 4а та сума перерахованого до бюджету податку на доходи фізичних осіб у графі 4 відображаються у грошовій формі, вираженій у національній валюті (у гривнях з копійками). У графі 3 податкового розрахунку відображається сума фактично виплаченого доходу платнику податку у відповідності із нарахованим доходом, а саме - без вирахування із суми нарахованого доходу суми податку з доходів фізичних осіб, які відповідно до закону справляються за рахунок доходу найманої особи.

Якщо ми невірно зрозуміли Ваше запитання або виходячи з отриманої відповіді у Вас виникли додаткові запитання, рекомендуємо зателефонувати до Інформаційно-довідкового департаменту Міндоходів або надіслати уточнене запитання.

Додати новий коментар

CAPTCHA
Введіть літери з картинки для захисту від спаму (лише англійські малі літери)