Перейти до основного матеріалу

Google AdSense - чи є надання місця на сайті для реклами підприємницькою діяльністю?

Опубліковане

До нашої команди декілька разів звертались користувачі із запитаннями, чи є діяльність, пов'язана з отриманням доходу від іноземної компанії за послугу з розміщення реклами на своєму сайті (Google AdSense) підприємницькою діяльністю. Причому в Умовах користувача Google AdSense вказано, що виплати здійснюються виключно фізичним особам, які зобов'язані їх оподаткувати відповідно до місцевого податкового законодавства.

Наразі виплата доходу від розміщення реклами здійснюється за допомогою чеків або ж SWIFT-переказом на банківський рахунок користувача системи. Останній варіант для України був доданий декілька років тому і використовується більшістю користувачів, оскільки дозволяє отримувати прибуток за дуже короткий проміжок часу, на відміну від варіанту з паперовими чеками, які ще потрібно оприбуткувати.

Свою позицію Державна фіскальна служба виклала в одній із знайдених консультацій:

Зокрема, там сказано:

Відповідно до ст. 42 Господарського кодексу від 16.01.2003р. № 436-IV, підприємництво – це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

і зроблено висновок:

Таким чином, оскільки якщо Ви маєте власний сайт (знаряддя виробництва), на якому надаєте Google Adsense послугу (місце на Вашому сайті для розміщення реклами), за яку систематично (щомісяця) отримуєте кошти (тобто, проводите самостійну, ініціативну, систематичну господарську діяльність, яка спрямована на надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність, що здійснюється з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку), Вам необхідно зареєструватися суб’єктом підприємницької діяльності й сплачувати податки від такої діяльності як підприємець.

При цьому, обравши спрощену систему оподаткування (третя група), податок становить 5% від суми отриманої плати за надання Вами місця на Вашому сайті для розміщення реклами. Податок сплачується щоквартально, після подання квартальної звітності (а не під час отримання коштів по чеках).

Проте податківці ще забули нагадати, що, крім єдиного податку, потрібно ще щомісяця сплачувати єдиний соціальний внесок в розмірі, не меншому за мінімальний (мінімальна заробітна плата * ставку ЄСВ. У 2017 році це 3200*22%=704 грн.). Тобто, за рік потрібно сплатити 5% від суми доходу від надання послуги з розміщення реклами + 12*704=8448 грн. ЄСВ, а також подавати щокварталу звітність. Звичайно, це значно зменшує дохід від реклами, особливо для невеликих сайтів з невеликим трафіком.

Консультація була надана на запитання, де вказано, що дохід отримується щомісяця за чеками, проте для підприємців ще існує валютний контроль та заборона на спрощену систему для роботи із ЗЕД (адже компанія іноземна). Тому податківці ще багато чого не розкрили у своїй відповіді.

Що ж робити власникам невеликих сайтів?

Як варіант - не реєструватися підприємцем, але для цього потрібно виконати певну умову і назва її - "систематичність". Оскільки в законодавстві не визначено поняття систематичності, то її кожен може розглядати на власний розсуд. Але, якщо справа дійде до суду (з позовом про незареєстровану підприємницьку діяльність), є певні значення цієї "систематичності". У вказаній вище консультації дохід отримувався щомісяця і, зрозуміло, був систематичним. Проте чи буде діяльність систематичною при отриманні доходу 5,4,3 рази на рік? Відповідь на це питання ми знайшли в одному дослідженні на дану тему (http://blog.liga.net/user/epoddubko/article/27274.aspx), де, зокрема, зроблено висновок, що систематичною є здійснення певної діяльності 3 і більше разів, але даний висновок не підкріплений законодавством, проте така цифра є в п. 4 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 25.04.2003 № 3 «Про практику застосування судами законодавства про відповідальність за окремі злочини у сфері господарської діяльності», на яку можна зіслатися.

Отже, якщо отримувати виплати від системи Google AdSense не більше 3-х разів на рік, то можна не реєструватися приватним підприємцем.

Далі кожен може робити по совісті - або включати дані доходи до річної декларації і сплачувати з них 18% ПДФО (а також "світити" їх в податковій, наражаючись на судовий позов), або ж тихо отримувати їх на доларову карту (наприклад, Приватбанку), захищаючись банківською таємницею (яка вже не є з 2017 року таємницею для отримувачів субсидій та членів їх сімей). Проте потрібно також пам'ятати, що при отримані у валюті доходу на картку банки проводять фінансовий контроль при отриманні суми, більшої за поріг (у 2017 році, здається, не більше $3000 одним платежем)

Якщо порахувати, як вигідніше - реєструватись підприємцем - платником єдиного податку 3 групи (5% від доходу + ЄСВ) чи ні (і сплачувати 18% ПДФО, варіант без сплати податків і так очевидний), то при курсі обміну 26,7 грн.\$ (кінець 2017 року) вигідніше не реєструватись підприємцем при отриманні доходу до 2400$\рік), при більшому доході в плані сплати податків вигідніше реєструватись підприємцем (для незайнятих осіб також буде нараховуватись страховий стаж для отримання пенсії)

 

Додати новий коментар

CAPTCHA
Введіть літери з картинки для захисту від спаму (лише англійські малі літери)