Перейти до основного матеріалу

Як уникнути подвійного оподаткування підприємцю

Друкувати

Які документи повинна подати фізична особа — підприємець — платник єдиного податку іншому суб’єкту господарювання (юридичній особі або фізичній особі — підприємцю) для уникнення подвійного оподаткування?

Відповідно до пп. 165.1.36 ст. 165 розділу IV ПКУ від 2 грудня 2010 року №2755-IV до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається дохід фізичної особи — підприємця, з якого сплачується єдиний податок згідно зі спрощеною системою оподаткування згідно з ПКУ.
Згідно зі ст. 6 Указу Президента України від 3 липня 1998 року №727/98 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва» платник єдиного податку не є платником податку на доходи фізичних осіб саме від здійснення того виду підприємницької діяльності, дохід від якої обкладається єдиним податком.

Відповідно до п. 177.8 ст. 177 ПКУ під час нарахування (виплати) фізичній особі — підприємцю доходу від операцій, що здійснюються у межах обраних ним видів діяльності, суб’єкт господарювання, який нараховує (виплачує) такий дохід, не утримує податку на доходи у джерела виплати, якщо фізособа-підприємець, яка отримує такий дохід, надала виписку або витяг з Єдиного державного реєстру юридичних або фізичних осіб — підприємців про державну реєстрацію її як суб’єкта підприємницької діяльності.

Згідно з п. 5.2 розділу 5 Положення порядок надання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб — підприємців, затвердженого наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 20 жовтня 2005 року №97, у витягу для фізичної особи — підприємця зазначаються основні види діяльності.

Підтвердженням обраної системи оподаткування для фізичних осіб — підприємців — платників єдиного податку є Свідоцтво про сплату єдиного податку, в якому також відображаються обрані види діяльності.

Крім того, що пп. 139.1.12 ст. 139 розділу ІІІ ПКУ передбачено, що не включаються до складу ВВ витрати, понесені у зв’язку з придбанням товарів (робіт, послуг) та інших матеріальних і нематеріальних активів у фізичної особи — підприємця, що сплачує єдиний податок (крім витрат, понесених у зв’язку з придбанням робіт, послуг у фізичної особи — підприємця — платника єдиного податку, яка здійснює діяльність у сфері інформатизації).

Враховуючи вищенаведене, з метою уникнення порушень норм чинного законодавства рекомендується як юридичним особам, так і фізичним особам — підприємцям, які мають господарські відносини з фізичною особою — підприємцем — платником єдиного податку, крім копії документа, що підтверджує, що він зареєстрований суб’єктом підприємницької діяльності (виписка або витяг з Єдиного державного реєстру юридичних або фізичних осіб — підприємців), отримувати від такої особи копію Свідоцтва про сплату єдиного податку, що свідчить про обрану систему оподаткування.

Додати новий коментар

CAPTCHA
Введіть літери з картинки для захисту від спаму (лише англійські малі літери)