Перейти до основного матеріалу

Завантажте заповнені по графіку п'ятиденного робочого тижня (8 год. щодня) табелі обліку робочого часу на весь 2024 рік в форматі Excel з формулами.

Табелі складені з врахуванням дії воєнного стану!

Опубліковане

Законодавство

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів» від 31.07.2014 № 1621-VII - далі Закон № 1621-VII (вступив в силу 03.08.2014 після опублікування в газеті Голос України 02.08.2014) тимчасово, до 1 січня 2015 року, введено новий загальнодержавний збір - військовий збір.

Вказаним Законом в підрозділ 10 розділу XX ПКУ добавлено новий пункт 161 такого змісту:

Тимчасово, до 1 січня 2015 року, встановлюється військовий збір.
1.1. Платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу.
1.2. Об’єктом оподаткування збором є доходи у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв’язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами; виграшу в державну та недержавну грошову лотерею, виграш гравця (учасника), отриманий від організатора азартної гри.
1.3. Ставка збору становить 1,5 відсотка від об’єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту.
1.4. Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 цього Кодексу, за ставкою, визначеною підпунктом 1.3 цього пункту.
1.5. Відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) збору до бюджету є особи, визначені у статті 171 цього Кодексу.
1.6. Платники збору зобов’язані забезпечувати виконання податкових зобов’язань у формі та спосіб, визначені статтею 176 цього Кодексу

Ставка збору

Ставка військового збору становить 1,5 відсотка від об’єкта оподаткування (п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX ПКУ від 02.12.2010 року № 2755-VI із змінами і доповненнями).

До речі, в Раду вже надійшов проект Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо диференціації ставки воєнного збору» від 29.07.2014 № 4388а, що передбачає застосування прогресивної шкали збору (ставка коливатиметься від 0,1 до 3% залежно від розміру середньомісячного річного оподаткованого доходу).

Об’єкт нарахування збору

База оподаткування чітко визначена в п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX ПКУ від 02.12.2010 року № 2755-VI із змінами і доповненнями.
Оподаткуванню військовим збором підлягають доходи у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв’язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами (виграшу в державну та недержавну грошову лотерею, виграшу гравця (учасника), отриманого від організатора азартної гри) без зменшення бази оподаткування на суми податку на доходи фізичних осіб, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, страхових внесків до Накопичувального фонду, у випадках, передбачених законом, тощо та без застосування податкової соціальної пільги.

Суб’єкт нарахування збору

Відповідно до п.п. 1.1 п. 16 прим. 1 підрозділу 10 Розділу XX Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами і доповненнями (далі - ПКУ) платниками збору є особи, визначені п. 162.1 ст. 162 ПКУ.
Згідно з п. 162.1 ст. 162 ПКУ платниками є:

  • фізична особа - резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні;
  • фізична особа - нерезидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні;
  • податковий агент.

Відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) збору до бюджету є особи, визначені у статті 171 Податкового Кодексу України.
Платники збору зобов’язані забезпечувати виконання податкових зобов’язань у формі та спосіб, визначені статтею 176 Податкового Кодексу України.

Порядок нарахування, утримання та сплати (перерахування) військового збору

Зазначеним вище Законом № 1621-VII визначено, що нарахування, утримання та сплати (перерахування) військового збору до бюджету здійснюється у порядку, встановленому статтею 168 Податкового Кодексу України для податку на доходи фізичних осіб.
Згідно з підпунктом 168.1.2 ПКУ податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету.
Тобто військовий збір перераховується до бюджету під час виплати заробітної плати одночасно зі сплатою ПДФО та ЄСВ.

Рахунки для сплати військового збору

Скористайтесь довідником рахунків (по кожній області окремо)

Оподаткування доходів за цивільно-правовими договорами

Оподаткуванню військовим збором підлягають доходи, отримані за цивільно-правовими договорами, які належать до фонду оплати праці.

Згідно з п.п. 14.1.48 п. 14.1 ст. 14 ПКУ для цілей Розділу IV ПКУ заробітна плата – це основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв’язку з відносинами трудового найму згідно із законом.
Статтею 2 Закону України від 24.03.1995 № 108/95-ВР «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, яка включає, зокрема, основну заробітну плату.
Основна заробітна плата - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов’язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.
Оплата праці (включаючи гонорари) працівників, які не перебувають у штаті підприємства (за умови, що розрахунки проводяться підприємством безпосередньо з працівниками) за виконання робіт згідно з договорами цивільно-правового характеру, включаючи договір підряду (за винятком фізичних осіб - суб’єктів підприємницької діяльності), включається до фонду основної заробітної плати (п.п. 2.1.8 п. 2.1 р. 2 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 № 5).

Таким чином, оподаткуванню військовим збором підлягають доходи, отримані за цивільно-правовими договорами, які належать до фонду оплати праці.

Оподаткування доходів, нарахованих до 03.08.2014

Оскільки Закон набрав чинності з 03.08.2014 і податковий агент зобов’язаний при нарахуванні доходів, визначених у п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 Розділу ХХ Перехідних положень Кодексу, утримати військовий збір, то нараховані до 03.08.2014 доходи, але виплачені після 03.08.2014, не підлягають оподаткуванню збором.

Отже, військовий збір має утримуватись із заробітної плати, нарахованої за серпень 2014 року (з урахуванням дня набрання чинності). А із зарплати, нарахованої за липень, військовий збір не утримується.
Також на користь такої думки можна навести такі законодавчі норми:

  • згідно зі статтею 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи;
  • у відповідності до презумпції правомірності рішень платника податку в разі, якщо норма закону припускає неоднозначне (множинне) трактування прав та обов’язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу (ст. 4 ПК).

Оподаткування військовим збором лікарняних

Допомога по тимчасовій непрацездатності, допомога по вагітності та пологах й оплата перших п’яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок підприємства не належать до фонду оплати праці відповідно до п.п. 3.2–3.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 № 5). Тому підстав дня утримання військового збору з декретних немає.

Стосовно лікарняних слід зазначити, що ДПАУ в листі від 18.03.2011 р. № 5453/6/17-0715, спираючись на абз. 3 пп. 169.4.1 ПКУ, наголошувала, що виплати по листках непрацездатності з метою обкладення ПДФО прирівнюються до зарплати. Однак ст. 169 ПКУ не поширюється на військовий збір, а з приводу його нарахування та сплати відсилають лише до ст. 168 ПКУ.

Оплата днів непрацездатності надається у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу), у разі настання в особи одного зі страхових випадків, тобто по суті є страховою виплатою. Проте на гарячій лінії Державної фіскальної служби нам надали консультацію про те, що оплата перших п’яти днів тимчасової непрацездатності й допомоги з тимчасової непрацездатності з метою нарахування військового збору прирівнюється до зарплати. Тому з лікарняних, нарахованих після 03.08.2014 р., військовий збір утримується.

Позиція Державної фіскальної Служби

На сайті Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу, вибравши категорію "132 Військовий збір", можна отримати офіційні консультації щодо даного збору від тепер вже Державної фіскальної Служби.

Чи утримується військовий

Чи утримується військовий збір 1,5% з зарплати учасника бойових дій/учасника АТО, якщо так, чи можна вимагати компенсації за утримання від березня 2015 року (34 місяця)? Дякую!

Виключень для учасників АТО

Виключень для учасників АТО при оподаткуванні ПДФО та військовим збором законодавством не передбачено

при разнесении зарплаты в 1с

при разнесении зарплаты в 1с на какой счет отнести военный налог

Доброго дня! Так як же

Доброго дня! Так як же правильно нарахувати аванс? Ділити за один день 01.08.(1 робочий день) не нараховувати ВЗ ,а з 04.08 (за 19 роб. днів )нарахоаувати ?

Військовий збір нараховується

Військовий збір нараховується на фонд оплати праці і тому з 01.08. теж утримується військовий збір, так як нараховується ЗП після 03.08.

Так, у загальній

Так, у загальній інформаційній базі податкової вказано, що оподатковуються вказані доходи, нараховані з 03.08.2014. Ніде не вказано, що базою оподаткування є місячний дохід.

Але там же: Коротка: Суми

Але там же:
Коротка: Суми доходів, що нараховані після 03.08.2014 за періоди до 03.08.2014, підлягають оподаткуванню військовим збором на загальних підставах.
І якщо аванс нараховувався після 03.08 тоді виходить ВЗ утримується із всієї суми.

Так, таке роз'яснення від

Так, таке роз'яснення від податкової вже є. Не думаю, що сума збору за 1 робочий день серпня буде настільки великою, що її обтяжливо буде заплатити, а рахувати легше і звітність, відповідно, буде легшою, тому, думаю, краще заплатити...

Приклад утримання військового

Приклад утримання військового збору із зарплати 1300,00 грн? При розрахунку ПДФО потрібно цю сумму віднімати?
Якщо зарплата працівника складає 1300,00 грн., то з неї треба утримати:

ЄСВ 3,6% х 1300,00 = 46,80 грн. (Дт 661 Кт 651)

ПДФО 15% х (1300,00 – 46,80) = 187,98 грн. (Дт 661 Кт 641/ПДФО)

Військовий збір 1,5% х 1300,00 = 19,50 грн. (Дт 661 Кт 641/ВЗ)

Отже, на руки працівник отримає: 1300,00 – 46,80 – 187,98 – 19,50 = 1045,72

а чому при розрах. ПДФО не

а чому при розрах. ПДФО не відняли соц. пільгу?

Розрахунок у вас вірний,

Розрахунок у вас вірний, військовий збір не потрібно віднімати при розрахунку ПДФО

Утримання військового збору

Утримання військового збору із зарплати на прикладі
Приклад утримання військового збору із зарплати 1300,00 грн? При розрахунку ПДФО потрібно цю сумму віднімати?
Якщо зарплата працівника складає 1300,00 грн., то з неї треба утримати:

ЄСВ 3,6% х 1300,00 = 46,80 грн. (Дт 661 Кт 651)

ПДФО 15% х (1300,00 – 46,80) = 187,98 грн. (Дт 661 Кт 641/ПДФО)

Військовий збір 1,5% х 1300,00 = 19,50 грн. (Дт 661 Кт 641/ВЗ)

Отже, на руки працівник отримає: 1300,00 – 46,80 – 187,98 – 19,50 = 1045,72

"та без застосування

"та без застосування податкової соціальної пільги" - скажите, а где Вы такое вычитали в НК? В описании НДФЛ разве написано, что он начисляется на сумму заработной платы, уменьшенную на НСЛ? Нет. НСЛ - это отдельная статья 169 НК, и применяется она совершенно самостоятельно как в отношении НДФЛ, так и в отношении военного сбора.

Звертаю вашу увагу, що ст.

Звертаю вашу увагу, що ст. 169 ПКУ відноситься до Розділу 4 Податок на доходи фізичних осіб. Відповідно, і застосовується ПСП саме до даного податку, а не до воєнного збору.

Кроме того, "Відповідно до

Кроме того, "Відповідно до п.п. 1.4 п. 16 прим. 1 підрозділу 10 Розділу XX Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами і доповненнями (далі - ПКУ) нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюється у порядку, встановленому ст. 168 ПКУ для податку на доходи фізичних осіб, за ставкою, визначеною п.п. 1.3 п. 16 прим. 1 підрозділу 10 Розділу XX ПКУ (1,5 відсотка від об’єкта оподаткування)." Т.е. порядок начисления военного сбора такой же, как и порядок начисления НДФЛ, только ставка другая. Раз к НДФЛ применяется НСЛ, то она применяется и к военному сбору!

Кстати, в указанной Вами

Кстати, в указанной Вами ссылке на Базу знаний ДФС чётко указано: "Тобто оподаткуванню військовим збором підлягають доходи у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв’язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами (виграшу в державну та недержавну грошову лотерею, виграшу гравця (учасника), отриманого від організатора азартної гри) без вирахування сум податку на доходи фізичних осіб, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, страхових внесків до Накопичувального фонду, у випадках, передбачених законом, тощо." И ни слова про НСЛ!

Так, ні слова про ПСП.

Так, ні слова про ПСП. Відповідно, перелік вичерпний, тому застосовувати ПСП до воєнного збору не можна.

Додати новий коментар

CAPTCHA
Введіть літери з картинки для захисту від спаму (лише англійські малі літери)